مکان هایی که خوابیدن در انها مکروه است

محدث نوری (ره) در کتاب دارالسلام مکانهایی که خوابیدن در آنها مکروه است را از روایات استنباط نموده و برای دوری از تطویل فقط به موارد آن اشاره می شود.

1-    محلی که در آن غیر شخص خواب، شخص دیگری نباشد (به تنهایی در مکانی بخوابد). (برای اینکه گاهی اوقات شما خوابهای پریشان میبینید و در خواب شروع به آه و ناله میکنید اگر تنها باشید کسی نیست که شما را از آن وضعیت خلاص کند و شما دچار درد و رنج میشوید پس بهتر است همیشه کسی بیش شما باشد اگر از این جور خوابها میبینید).


2-    بر روی بامی که دور چین ندارد. (خوب علت معلوم است اگر شما در خواب غلت میزنید ممکن است از اون بالا به پایین بیافتید ).


3-    اتاقی که در و پوشش نداشته باشد. (ممکن است هوا سرد شود سرما بخورید یا جانوری موزی وارد شود و شما را نیش بزند)


4-    اتاقی که در آن عکس یا مجسمه ای باشد که روی آن پوشیده نشده یا در آن سگ و ظرفی باشد که در آن بول بشود. (این واضح است کثافت حاوی میکروب است اصلا رفتن به ناحیه ای که همچین کثافتی باشد مکروه است چه برسد به خوابیدن، ولی در مورد مجسمه ممکن است شما در حال دیدن یک خواب ترسناک باشید هوا تاریک باشد از خواب بپرید و ناگهان نگاهتان به مجسمه بیافتد و از ترس سکته کنید. البته به یاد داشته باشید حداقل ۲-۳ ثانیه طول میکشد که شما بعد از خواب تشخیص دهید که در چه مکانی هستید)


5-    سقف اتاق بیشتر از هفت یا هشت ذرع باشد مگر آنکه آیه الکرسی نصب گردد. (بلندی سقف بیشتر بر آن است که حرکت ارواح و اجنه کمی از زمین فاصله دارد و در مکانهایی که سقف بلند دارند - نه ارتفاع ساختمان  - این جور موجودات راحتتر میتواند در آن رفت و آمد کنند)


6-    اتاقی که خاکروبه و زباله از آن خارج نشده یا دستمال گوشت در آن باشد. (منظور دستمالی است که در قدیم گوشت را در آن می پیچیده اند) (این هم مانند همان کثافت است)


7-    اتاقی که در آن تار عنکبوت باشد. (منظور بر این است که اتاق تمیز  نیست)


8-    اتاقی که در آن شخص جنب یا حائض باشد بلکه اتاقی که زنان در آن باشند خوابیدن در آن مکروه است. (خوقتی جنب باشید کسل و کارهایتان درست انجام نمیشود ولی وقتی از این حالت بیرون بیایید احساس خوشی دارید و مسئله اصلی وجود زنان در اتاق است و این مورد مخصوص آقایان است که افکار خبیثه به سراغشان نیایید)


9-    اتاقی که نور خورشید در آن بطور مستقیم بتابد. (اشعه ایکس و ضرر آن بر پوست و سوختگی های پوستی)


10- مکانهایی که نماز خواندن در آن نهی شده باشد (مکروه باشد) مانند اتاقی که در آن تصویر ذی روح (عکس انسان یا جانوران)، خون، خمر، آتش و گوشت خوک باشد. (رعایت مواضین انسانی)


11- مسجد الحرام و مسجد النبی.(احترام)


12- مکان غصبی یا مشتبه و این اولین شروط می باشد که باید مورد توجه قرار گیرد زیرا خوابیدن در این مکان حرام می باشد. (رعایت مواضین انسانی)


13-مکان نحس برای اینکه ملائکه از آن متنفرند مخصوصاٌ هنگامیکه بول یا خمر باشد 

برگرفته از سایت :  

http://loghman.info

/ 1 نظر / 25 بازدید
ایمان

لطفا این مزخرفات داخل پرانتز را پاک کنید .انسان نباید درباره چیزی که علم ندارد اظهار نظر بکند.